Ponieważ mamy listopad, a 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych to w tym artykule opowiemy o liniach uruchamianych w ramach akcji „Znicz” przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.
Pierwsze linie specjalne w Rzeszowie na potrzeby wszystkich świętych zostały uruchomione w 1956 roku. Ówczesny MKS (od 1958 MPK) w okresie 31 października – 1 listopada uruchomił specjalne kursy autobusów na następujących liniach:
– Plac Wolności – Pobitno
– Plac Farny – Pobitno przez ul.1-go Maja i Plac Wolności
– Plac Farny – Pobitno przez ul. Grunwaldzką, Grottgera i Plac Wolności
– ul. Świerczewskiego – Pobitno
– WSK-bloki – Pobitno przez Plac Farny
– WSK-bloki – Pobitno przez ul. Obr. Stalingradu i ul. Szopena
– Trzebownisko – Zwięczyca
– WSK-bloki – Staromieście
– Staromieście – Pobitno
– Czekaj – Zwięczyca
– Plac Farny – Zwięczyca
Na przestrzeni lat zmieniały się trasy i zasady przejazdu. Kiedyś były to linie pospieszne zatrzymywały się na wybranych przystankach oraz obowiązywały wyższe ceny biletów.
Ostatnia reforma linii specjalnych, które obecnie nazywa się liniami cmentarnymi odbyła się w 2017 roku. Aktualnie linie zatrzymują się na wszystkich przystankach na swojej trasie i obowiązują normalne ceny biletów.
Linie cmentarne oznaczone literami kursują do największego cmentarza komunalnego w Rzeszowie przy ulicy Cienistej, poniżej wykaz przeciwnych krańców poszczególnych linii:
„A” – z ul. Matuszczaka
„B” – z ul. Hetmańskiej WSK
„C” – z ul. Mikołajczyka
„D” – z ul. Miłocińskiej
„F” – z ul. Wita Stwosza
„G” – z ul. Wojtyły
„H” – z ul. Baligrodzka
„M” – z ul. Kopisto
„S” – z ul. Krakowskiej
„K” – na trasie ul. Poselska – ul. Słocińska
Rok 2024 to kolejna historyczna chwila, ponieważ po raz pierwszy Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił linie cmentarne na cały weekend, czyli 1-3 listopada. Na niemal wszystkich liniach uruchomiono po trzy brygady i zadysponowano autobusy przegubowe. Natomiast linię G obsługiwały cztery brygady, a linię K dwie brygady i autobusy dwunastometrowe. Nie licząc linii K autobusy kursowały co 20 minut w godzinach od 9-17.
Po całą historię linii cmentarnych w Rzeszowie zapraszam na stronę
Historia Rzeszowskiej Komunikacji Miejskiej